Otsing

LTKH arstid kasutasid pärasoole fistuli raviks allogeense rasva siirdamist

LTKH arstid kasutasid pärasoole fistuli raviks allogeense rasva siirdamist
0 detsember 7, 2021

07.12.2021.

Lääne-Tallinna Keskhaigla kolorektaalkirurgid võtsid kasutusele uudse, Eestis veel vähetuntud meetodi pärasoole fistuli ravimiseks, siirates inimese enda kõhurasva fistulikäikudesse.

Niisugust operatsiooni nimetatakse allogeense rasva siirdamiseks fistulitrakti. Operatsiooni käigus kogutakse patsiendi kõhupiirkonnast rasva, millest eraldatakse kasulik materjal, mis seejärel süstitakse fistulikäigu ümbrusesse.

Lääne-Tallinna Keskhaigla kolorektaalkirurg dr Jaan Kirss selgitas, et pärasoole fistul on ebanormaalne ühendus pärasoole ja pärakut ümbritseva naha vahel. „Tavaliselt tekib see sooles paiknevate limanäärmete umbumisel, mille järel tekib näärmes põletik ja mädakolle. Põletiku tulemusena tekib soole ja naha või ka tupe vahele käik ehk uuris, mis on inimese jaoks väga ebameeldiv ja allub halvasti ravile,“ lisas ta.

Sageli ei ole fistuli tekkepõhjus teada, kuid soodustavateks teguriteks on näiteks Crohni tõbi, trauma (sünnitus või lõikus) ja kiiritusravi.

Dr Kaur Liivak, Lääne-Tallinna Keskhaigla üldkirurgiaosakonna juhataja ja kolorektaalkirurg, ütles, et tüvirakkude siirdamist kasutatakse ainult komplitseeritud fistulite puhul, mis ei allu ravile tavameetodil. „Peamise ravimeetodina kasutame enamik juhtudel fistulotoomiat, mis tähendab fistulikäigu avamist või kirurgilist eemaldamist ehk selle väljalõikamist. Lisaks on kasutusel LIFT ja FLAP meetodil anaalfistulite ravi. Kui aga fistulikäik on keerulise kujuga, näiteks ekstrasfinkteerse asetusega, ei ole seda võimalik tavameetodil eemaldada, ilma et vigastaks sulgurlihaseid ja tekitaks sellega patsiendile probleeme soole pidamisega,“ selgitas dr Liivak ravimeetodi valikut.

Lääne-Tallinna Keskhaigla kolorektaalkirurgid on praeguseks uudsel meetodil läbi viinud kaks operatsiooni. Detsembris on tulemas veel vähemalt kolm sellist lõikust. Protseduuri tulemuslikkust saab hinnata mõne kuu pärast.

Dr Jaan Kirss märkis, et uudse ravimeetodi rakendamine on võimalikuks saanud tänu heale ja professionaalsele meeskonnale. „Meil on suurepärane meeskond, kel on kolorektaalkirurgia valdkonnas laialdased teadmised ja suur kogemuste pagas, mis võimaldab pakkuda patsientidele maailmatasemel innovaatilist ravi. Kuna selle ravimeetodi kohta on veel vähe teadusuuringuid, püüame omalt poolt anda panuse ka meetodi efektiivsuse uurimisse.“

Lääne-Tallinna Keskhaigla on üks väheseid haiglaid Eestis, mis on spetsialiseerunud kolorektaalsete haiguste kogu spektri ravile. 2022. aasta jaanuaris moodustatakse Lääne-Tallinna Keskhaigla proktoloogiaosakonna baasil üldkirurgia- ja koloproktoloogiakeskus, kus tegeletakse muuhulgas jäme- ja pärasoole hea- ja pahaloomuliste haigustega ja nende kirurgilise raviga.

Posted in Blog, Uudised