15.11.2016.
Ülemaailmse enneaegse sünni päeva eel tuletab Pelgulinna sünnitusmaja meelde, et enneaegselt ilmale tulnud lapse jaoks on kõikvõimalike tänapäevaste aparaatide kõrval samaväärselt oluline tema ema-isa lähedus ja hoolitsus.
Pelgulinna sünnitusmaja vastsündinute osakonna juhataja dr Pille Saik rääkis, et nii Eesti sünnitusmajades kui ka mujal maailmas pooldatakse aina enam põhimõtet „vähem on rohkem“, pidades selle all silmas arstlikke sekkumisi ja raviprotseduure. Järjest rohkem tähtsustatakse lapse ja vanema nahk-naha kontakti ning vanemate rolli vastsündinu kosumisel.
„Loomulikult on terviseprobleemiga vastsündinu jaoks esmatähtis, et tema hingamine ja südametöö oleksid tagatud, kuid lapse paranemisel ja arengul on väga suur roll ka vanemate lähedusel,“ ütles dr Saik. „Mida sügavamalt enneaegsena ja ebaküpsena laps ilmale tuleb, seda suurem võimalus on, et tal esineb edasises elus häireid kognitiivsetes funktsioonides: raskusi kõnes, õppimises ja suhtlemises. On tõestatud, et neil lastel, kes on intensiivravi jooksul saanud kosuda pere keskel, on need funktsioonid hiljem paremini arenenud.“
Neile põhimõtele toetub ka Pelgulinna sünnitusmaja otsus rajada sünnitusmajja Eesti ja kogu Baltikumi esimesed vastsündinute intensiivravi perepalatid, kus terviseprobleemiga laps saab olla ööpäevaringselt oma vanematega koos, olles samal ajal sünnitusmaja personali hoolsa jälgimise all.
Täna tähistatakse Pelgulinna sünnitusmajas ülemaailmset enneaegse sünni päeva, mille puhul annab haiglas kontserdi Lenna Kuurmaa. Kontserdi korraldab MTÜ Enneaegsed Lapsed ning sellega tänatakse vastsündinute osakonna arste, õdesid ja teisi haiglatöötajaid, kes võitlevad iga päev enne aega sündinud beebide elu ja tervise eest. Samuti on kontserdi üks eesmärke pidada meeles enneaegseid lapsi ja nende vanemaid.
Eestis sünnib aastas umbes 700 last, kes tulevad ilmale enne, kui neil saab täis vähemalt 37 nädalat emaüsas. Umbes 160-170 neist sünnib aga sügavalt enneaegsena ehk enne 32. rasedusnädalat või väiksemana kui 1500g.