13.02.2024.
7.-14. veebruarini tähistatakse rahvusvahelist kaasasündinud südamerikete nädalat. Selle nädala raames on tähelepanu südamerikete sünnieelsel tuvastamisel.
Südamerike on vastsündinutel kõige sagedasem kaasasündinud rike, esinedes keskmiselt 7–10 juhul 1000 elussünni kohta aastas. Enamik raskeid südamerikkeid on sünnieelselt diagnoositavad. Raseduse ajal teostatavate rutiinsete ultraheliuuringute eesmärk on loote arengurikete, sealhulgas südamerikete varajane avastamine. Südamerikete avastamine on võimalik teatud tüüpi rikete puhul juba raseduse I trimestris, loote südame struktuuride arengu edasine hindamine toimub II trimestri skriiningu raames. Kui rasedal on teada riskitegureid südamerikkeks lootel, on neile näidustatud põhjalikum loote südame struktuuri hindamine 20. rasedusnädalal.
Meie naistekliinikus on olemas vajalik kõrgtasemel aparatuur ja spetsialistid nende uuringute teostamiseks. Kõige tänapäevasem ultraheliaparaat meie kliinikus on 2023. aastal soetatud Voluson Expert 22, mis tagab veelgi paremad võimalused loote südame struktuuride detailsemaks ja täpsemaks uurimiseks. Keskmiselt diagnoosime Lääne-Tallinna Keskhaigla naistekliinikus 15-20 raskemat tüüpi südameriket aastas.
Südamerikete avastamine sünnieelselt on oluline, kuna paljud rikked on sünnijärgselt korrigeeritavad. Õigeaegne diagnoos sünnieelselt võimaldab nii edasise ravi ning jälgimise kui ka sünnitusviisi ja -koha planeerimise.
Südamerikete puhul on meil tihe koostöö Tartu Ülikooli Kliinikumiga, kus koostöös lastekardioloogiga toimubki sünnieelselt nii diagnoosi täpsustamine, esialgse ravitaktika ja sünnitusplaani koostamine kui ka vanemate nõustamine edasise suhtes.