09.09.2019.
Augustikuu oli Pelgulinna sünnitusmajas käesoleva aasta seni lasterohkeim kuu: ilmavalgust nägi 318 last.
Poisse tuli lõikuskuul ilmale 151 ja tüdrukuid 167, kaksikuid sündis viis paari.
Kõige töisem päev sünnitusmajas möödunud kuul oli 9. kuupäeval, mil ilmavalgust nägi 22 last. Tüdrukuid ja poisse sündis sel päeval võrdselt – 11. Nii palju lapsi ei ole tänavu veel ühelgi varasemal päeval sündinud.
Sünnitusosakonna ämmaemandusjuht Liis Jõgis tänab peresid sünnitusmaja usaldamise eest ja väljendab rõõmu ka selle üle, et Pelgulinna sünnitusmajas sünnib peaaegu iga päev mõni laps vette. Kuna vann on olemas igas sünnitustoas, on naisel võimalik vastavalt eelistusele ja enesetundele valida, kas seda kasutada või mitte.
„Meil sünnitavatest naistest lausa 80 protsenti kasutab sünnitusel mingil moel vett, olgu see siis veeteraapia eesmärgil või vannis sünnitamiseks,“ tõi ämmaemand välja, täpsustades, et 10 protsendil ämmaemandate poolt juhitud sünnitustest tuleb Pelgulinna sünnitusmajas laps ilmale just vannis.
Just siis, kui veetemperatuur jääb vahemikku 33-37 kraadi, on sel sünnitaja jaoks kõige paremad omadused: niisugune vesi lõõgastab lihaseid, parandab verevarustust ning sellest tulenevalt omab ka sünnitust kiirendavat efekti.
Normaalselt kulgeva raseduse ja sünnitegevuse puhul julgevad ja oskavad ämmaemandad vettesünnitust ka järjest rohkem soovitada. Lisaks sellele, et vees olles on naisel lihtsam vahetada asendeid, muudab vesi pehmemaks ka beebi tuleku, sest lõdvestunud lihaste ja kudede parema venivuse tõttu ei ole venitustunne lapse pea lõikumisel nii terav.
Olgugi et vettesünnitus on igati loomulik, on sellel siiski ka mõned vastunäidustused, näiteks kaasneb vettesünnitusega suurem infektsioonirisk, samuti on vastunäidustuseks naise halb enesetunne, kõrge vererõhk ning epiduraalanalgeesia kasutamine. Lapsepoolsetest teguritest välistavad vettesünnituse beebi tuharseis või liiga nõrgad südamelöögid.
„Enne sünnitust tasub ämmaemandaga kindlasti vanni mineku osas nõu pidada. Kui naise või lapse tervise seisukohast vastunäidustusi pole, saab vee kasutamisele ja miks mitte ka vette sünnitamisele anda rohelise tule,“ selgitas Liis Jõgis.